Zwrot za kasę fiskalną, dla kogo przewidziany i jak uzyskać?

Według obecnych przepisów, można uzyskać do 90% zwrotu wartości za każdą zakupioną kasę (lub drukarkę) fiskalną. Nie może to być jednak kwota większa niż 700zł (za każdą kasę). Oprócz wielu ograniczeń (o nich za chwilę) istotne jest, że z ulgi możemy skorzystać tylko podczas pierwszego zakupu. Jest to wiadomość o tyle istotna, że jeśli prowadzisz firmę która się rozwija albo ma kilka oddziałów – już w momencie powstania obowiązku fiskalnego musisz pomyśleć o docelowej ilości urządzeń fiskalnych. Dlaczego? A dlatego, że ulga przysługuje tylko przy pierwszym zakupie. W druku zgłoszenia o zamiarze fiskalizacji należy bowiem podać wszystkie miejsca instalacji kas fiskalnych – a także ich ilość. Tylko od tej ilości będzie nam potem przysługiwało odliczenie magicznych 700zł. Jest o co walczyć, więc polecam zastanowienie się przez chwilę przed złożeniem druku. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zgłoszeniu? Ważne jest to, że musisz je złożyć w Urzędzie Skarbowym minimum jeden dzień prze planowaną fiskalizacją (rozpoczęciem używania).

Nie bez znaczenia jest fakt, że aby mieć prawo do odliczenia – nie można być spóźnionym z obowiązkiem prowadzenia ewidencji za pomocą kasy. Czyli w sytuacji, gdy Urząd Skarbowy – sam przypomina nam (bądź kara) o takim obowiązku – niestety ulga nam nie przysługuje.

Kolejnym warunkiem skorzystania z odpisu  (już po złożeniu pierwszego zawiadomienia i fiskalizacji kasy), jest zgłoszenie do Urzędu Skarbowego sfiskalizowanej kasy. Dokumenty dostaniesz przy zakupie, od sprzedawcy/serwisanta.  Na zgłoszenie masz 7 dni.  Podczas wizyty w Urzędzie, musisz posiadać komplet otrzymanych dokumentów od kasy fiskalnej, oraz fakturę zakupu i dowód zapłaty. To wszystko 🙂

Aha, jeśli odliczysz kasę fiskalną i jakimś trafem zamkniesz działalność przed upływem 3 lat – musisz zwrócić ulgę.

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *